YOUTH USA STATE RESULTS (IA & WI)

***WISCONSIN STATE TOURNAMENT CANCELLED DUE TO COVID 19***

2019-2020 IOWA USA STATE PARTICIPANTS/PLACERS

*** WE FINISHED 6TH PLACE OVERALL AS A TEAM, HIGHEST FINISH IN CLUB HISTORY***

STATE CHAMP: PARKER RISSMAN

STATE CHAMP: ABE HEYSINGER

STATE CHAMP: BELLA MILLER

STATE CHAMP: CASEY TATH (BELLEVUE)

2ND PLACE: TYE HEYSINGER

3RD PLACE: MAC HEYSINGER

3RD PLACE: ELIJIAH HYET

3RD PLACE: KELLEN McKENNA (WEST DUBUQUE)

4TH PLACE: BRADY RISSMAN

5TH PLACE: JACK HILAND (BELLEVUE)

USA WRESTLING PARTICIPANTS: JOSH BRATTEN (HEMPSTEAD), COLE DUNKEL (WEST DUBUQUE), CALEB LIGHTFOOT, PARKER JOHNS, HAYDEN HARPER, DECLAN HARPER, LANDON FISH, DAWSON FISH, BRYCE CARROLL (CASCADE), MITCHELL PINS, MITCHELL MURPHY, EVAN BRATTEN (HEMPSTEAD), PRESTON HUNTER (BECKMAN), LOHMAN DUFFY, JAKE HILAND (BELLEVUE), DREW BURDS (WEST DUBUQUE)

 

2018-2019 IOWA USA STATE PARTICIPANTS/PLACERS

DWC PLACED 7TH AT THE IOWA USA STATE TOURNAMENT: OUR HIGHEST FINISH EVER TO DATE****

STATE CHAMP- PARKER RISSMAN (PINNED HIS WAY THROUGH THE TOURNAMENT)

STATE CHAMP- ABE HEYSGINER

STATE CHAMP- BELLA MILLER

STATE CHAMP- BRADY RISSMAN

STATE CHAMP- SHANE ROCHON (WISCONSIN)

STATE CHAMP- BRANKO NAVARRT (WISCONSIN)

4TH PLACE- KELLEN MCKENNA

4TH PLACE- ART HARCUS (WISCONSIN)

5TH PLACE- KALLIE DAVIS (WISCONSIN)

5TH PLACE- CAMDEN SMITH

6TH PLACE- BROCK MORRIS

6TH PLACE- JAKE HILAND

JOSH BRATTEN, CALEB LIGHTFOOT, HAYDEN HARPER, LANDON FISH, DECLAN HARPER, ELIJIAH HYET, DANE MOON, KALVIN MANTERNACH, BRYCE CARROLL, EVEN BRATTEN, CASON RAUSCH, DREW BURDS, DAWSON FISH, LOHMAN DUFFY, JOSIAH SCHAETZLE, CASEY TATH, BEAU HEALEY, JACK HILAND, CADE RAUSCH. DYLAN WEIGEL, BRIGGS WEIGEL, KADYN DAVIS, JAYCIE DAVIS,

 

2017-2018 IOWA USA STATE PARTICIPANTS/PLACERS

DWC PLACED 9TH OVERALL AS A TEAM****

STATE CHAMP: ABE HEYSINGER

STATE CHAMP: SHANE ROCHON (WISCONSIN)

2ND PLACE- BELLA MILLER

3RD PLACE- MAC HEYSINGER

3RD PLACE- PARKER RISSMAN

3RD PLACE – DEREK HOERNER (WESTERN DUBUQUE)

5TH PLACE- PARKER JOHNS

5TH PLACE- NICK SCHMIDT (BECKMAN)

6TH PLACE- KELLEN MCKENNA (WESTERN DUBUQUE)

6TH PLACE- OWEN HUEHNERGARTH (BECKMAN)

JOSH BRATTEN, COLIN QUINTANA, HAYDEN HARPER, JACK KIRMAN, TRENT LIVINGSTON, DECLAN HARPER, LANDON FISH, BRADY RISSMAN, MITCHELL MURPHY, CHASE MURPHY, WILL JEWETT, BRYCE CARROLL, KALVIN MANTERNACH, DANE MOON, EVAN BRATTEN, ALEX KIRMAN, DAWSON FISH, DREW BURDS, CASON RAUSCH, CAMDEN SMITH, JAKE HILAND, JOSIAH SCHAETZLE, BEAU HEALEY, CASEY TATH

 

2016-2017 USA STATE PLACE WINNERS

STATE CHAMP- ABE HEYSINGER

STATE CHAMP- SHANE ROCHON (WISCONSIN)